DEMİRHAN MADENCİLİK

Keşan Mahmutköy Kuru Fasulyesi, Coğrafi İşaret Aldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Keşan Mahmutköy Kuru Fasulyesi, Coğrafi İşaret Aldı
- BAYRAM REKLAMLARI -
EDİRNE’nin Keşan ilçesine bağlı Mahmutköy’de yetiştirilen ‘Keşan Mahmutköy Kuru Fasulyesi’nin tescil süreci tamamlanarak, coğrafi işaret aldı.
YILMAZ MOBİLYA REKLAM

Trakya Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle, 2022 yılında Keşan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından coğrafi işaret başvurusu yapılan ‘Keşan Mahmutköy Kuru Fasulyesi’nin tescil süreci tamamlandı. ‘Keşan Mahmutköy Kuru Fasulyesi’, Edirne’nin 12, Trakya bölgesinin ise 29’uncu coğrafi işaret tescilli ürünü oldu.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Anbarcı, ‘Keşan Mahmutköy Kuru Fasulyesi’nin coğrafi işaret tescil belgesi almasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bölgemiz iklimi ve konumundan kaynaklı birçok ürünü yetiştirmeye elverişli bir toprağa sahiptir. Keşan, İpsala ve Enez ilçelerinde yetiştirilen sebze, meyve ve bakliyat ürünleri bölgemizden ulusal ve uluslararasına dağıtılarak birçok kişinin sofrasına misafir olmaktadır. Bölgemizde coğrafi işaret tescil belgesini almış verimli topraklarımızda yetiştirilen; İpsala Pirinci, Siğilli Bamyası’nın yanı sıra şimdi de Keşan Mahmutköy Kuru Fasulyesi coğrafi işaret tescil belgesini aldık. Keşan TSO olarak 2022 yılında başvurusunu yaptığımız Keşan Mahmutköy Kuru Fasulyesi 23 Mayıs 2024 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edildi. Keşan Mahmutköy Kuru Fasulyesi’nin üretimine, 75 yılı aşkın bir süre önce Balkanlardan göç edenlerin getirdiği ata tohumları ile başlanmıştır. Ülkemizin diğer bölgelerinde yetiştirilen kuru fasulyelerine baktığımızda Mahmutköy Kuru Fasulyesi’nin birçok farklı ve kendine has ayırt edici özelliği bulunmaktadır. Horoz cinsi (ince kabuklu) olan Mahmutköy Kuru Fasulyesi taneleri orta büyüklükte, oval, tombul yapılı, lekesiz, beyaz ve parlaktır. Çabuk pişer ve pişerken kabuk atmaz. İkinci ürün olarak anıza ekilmesi, geçici hasat yapılması ve kış mevsiminde böceklenme olmaması da ürünün çabuk pişmesinde en büyük etkendir. Keşan Mahmutköy Kuru Fasulyesi tanelerinin boyu 14-18 milimetre, 100 tane ağırlığı 75-90 gram aralığındadır. Haziran ayı sonunda veya Temmuz ayı başında yapılan ekim işlemleri sırasında hayvansal gübre kullanılmaktadır. Hayvansal doğal gübre ürünün yetiştirilmesinde ve olgunlaşmasında önemli yere sahiptir. Bu gibi ayırt edici özelliklere sahip olan Keşan Mahmutköy Kuru Fasulyesi için kurum ve kuruluşlar ile yaptığımız görüşmeler sonucunda 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında 12.01.2022 tarihinden itibaren korunmak üzere 23 Mayıs 2024 tarihinde tescil edilmiştir” dedi.

Enez Çeribaşı Kirazı ve Keşan Mecidiye Kavunu’na da coğrafi işaret tescili almak için başvuruların yapıldığını ve tescil süreci devam ettiğini ifade eden Anbarcı, “Oda olarak en kısa zamanda bu ürünlerinde coğrafi işaret tescili belgesini alarak, bölgemize kazandıracağız. Bölgesel ürünlerimizin markalaşması ve tanıtılması için oda olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu. (DHA)

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tekirdağ'da çevreyi kirleten tesislere 31 milyon lira cezaÖnceki Haber

Tekirdağ'da çevreyi kirleten tesislere 3...

Tekirdağ'da yunuslar tekneye eşlik ettiSonraki Haber

Tekirdağ'da yunuslar tekneye eşlik etti

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar