MALKARA ZİRAAT ODASI İKTİSADİ İŞLETME
MALTAY GIDA

Malkara Süt Üreticileri Birliği Başkanı Osman Turgutlugil; SÜT ÜRETİCİSİ ZAM BEKLİYOR !!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Malkara Süt Üreticileri Birliği Başkanı Osman Turgutlugil; SÜT ÜRETİCİSİ ZAM BEKLİYOR !!
Malkara Süt Üreticileri Birliği Başkanı Osman Turgutlugil yaptığı yazılı basın açıklamasında; Süt üreticisinin fiyat beklentisini çiğ sütte litre başına 9,50 TL olarak açıkladı. 0,20 KRŞ olan Süt desteği yetersiz Tarım Bakanlığı süt desteğini acilen attırmalı” dedi.
Alim Kişisel Gelişim Kursu

Malkara Süt Üreticileri Birliği Başkanı Osman Turgutlugil’in yaptığı basın açıklaması;

“Süt fiyatı 7,50 TL iken, yem çuvalı 260 - 270  Liraydı.  Şimdi o günden bugüne geldiğimizde şu anda yemin çuvalına baktığımızda yemin çuvalı 330, 340 hatta 350 liraya varan fiyatlarda. Daha üst fiyatlar da var. Yem girdilerinde yine ciddi bir artış oldu.

Bizim sadece girdi maliyetimiz yem değildir.Hayvancılıkla uğraşan üreticilerimizin de çalışan işçileri var? Asgari ücrete gelen artışlar da maliyetleri yukarı yönlü taşımıştır. Yine mazota , elektriğe, nakliyeye,  ilaca gelen zamlarda “ÜRETİM MALİYETLERİNİ” yükseltmiştir.

Üreticilerin ciddi anlamda bu hayvancılıktan kaçışı var? Bu gerçeği herkes kabul etmesi ve görmesi gerekli… Süt veren hayvanların kesime gitmesi halen devam etmektedir. Yeni nesil hayvancılığa ilgi göstermemektedir. Bu nedenle sektör para kazanacak hale gelirse mevcut işletmelerimizi koruyabiliriz. Aksi takdirde gelecek yıllarda sektör daha kötü durumlarla karşı karşıya kalabilir.

Süt desteklemelerine baktığımızda destekler yetersiz kalmaktadır. Süt desteklemeleri süt fiyatına oranla belirlenirse daha faydalı olacaktır. Şu haliyle litre başına 0,20 KRŞ süt desteği yetersizdir. Süt fiyatının 1,08 TL olduğu dönemde de süt desteği 0,20 KRŞ idi. Bu sebeple Tarım Bakanlığının süt desteklemelerini arttırması gerekmektedir.

BU SEBEPLERLE;

Çiğ süt litre fiyatının acil olarak 9,50 TL olarak revize edilmesi gerekmektedir” dedi.

 

Sezgin TEL

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Malkara’da iki otomobil çarpıştı: 1 yaralıÖnceki Haber

Malkara’da iki otomobil çarpıştı: 1 yara...

Tekirdağ’ın 40 mahallesinde doğaya 800 keklik salındıSonraki Haber

Tekirdağ’ın 40 mahallesinde doğaya 800 k...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar