DEMİRHAN MADENCİLİK

Malkara’nın Lezzetleri Vatandaşların Beğenisine Sunuldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Malkara’nın Lezzetleri Vatandaşların Beğenisine Sunuldu
- BAYRAM REKLAMLARI -
Çıkması merakla beklenen “Bir Asırda Dünden Bugüne Malkara” kitabında yer alan Malkara’nın lezzetleri, 14 Kasım Malkara’nın Kurtuluşunun 101. Yıldönümü’nde kurulan stantlarda vatandaşlarla buluştu.
YILMAZ MOBİLYA REKLAM

Malkara Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı proje kapsamında ilçedeki 77 mahalle, gelenek ve görenekleri, tarihi ve lezzetleri ile kayıt altına alınarak bir kitabın çıkışı merakla beklenirken, kitapta yer alan lezzetli yemeklerin bazıları, 14 Kasım Malkara’nın Kurtuluşunun 101. Yıldönümü’nde kurulan stantlarda vatandaşlara tanıtılarak beğenilerine sunuldu.

“BİR ASIRDA DÜNDEN BUGÜNE MALKARA” KİTABI EN KISA ZAMANDA MALKARALILARIN BEĞENİSİNE SUNULACAK

Kitabın son durumu ve tanıtılan lezzetlere ilişkin açıklamalarda bulunan Malkara Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Öznur Akyol; “Sizlerin de bildiği üzere "Bir Asırda Dünden Bugüne Malkara" Projesi kapsamında ilçemizin 77 mahallesini gezerek yaptığımız çalışma sonrasında mahallerimizin tarihi bilgilerini, etnografik bilgilerini derleyerek projemizin ilk etabını sonlandırdık. Yaptığımız çalışmalar sonrasında Malkara ilçemiz ve mahallerine ait olmak üzere 3 tane türkü, 100’ü aşkın mani ve 204 adet yemek tarifini derleyerek, Bu önemli etnografik verilerin unutulmasının önüne geçtik. Bu kapsamda yaptığımız çalışmalar sonrasında hazırladığımız “Bir Asırda Dünden Bugüne Malkara” isimli kitabımızın tasarım aşaması sona ermiş olup en kısa zamanda basılı olarak değerli Malkaralıhemşehrilerimizin beğenisine sunulacaktır. Bununla birlikte 14 Kasım Malkara Kurtuluş Bayramı etkinliklerinde kitap kapsamında yer verdiğimiz yemeklerden birkaçını da Malkaralı hemşehrilerimize sergilemek istedik. Kozyörük Mahallesi ile ismi anılan Kozyörük Tatlısı, Yaylagöne Mahallesi’nde derlediğimiz Mamulka ve Sarıpolat Mahallesi’nde derlemiş olduğumuz İnce Akıtma'yı (Cıllık) beğenilerinize sunuyoruz” dedi.

KOZYÖRÜK ŞEKERPARESİ İÇİN COĞRAFİ İŞARET ALINACAK

Öznur Akyol'un açıklamalarının yanında Malkara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Av. Anıl Kurt, Trakya bölgesinde yapıldığı bölgenin ismiyle bilinen nadir yemeklerden olan Kozyörük Şekerparesi için en kısa sürede Trakya Kalkınma Ajansı’nın da desteği ile Coğrafi İşaret almak istediklerini belirtti.

 

 

 


 • 5
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Malkara’da 14 Kasım Kurtuluş Bayramı Coşkusu YaşandıÖnceki Haber

Malkara’da 14 Kasım Kurtuluş Bayramı Coş...

Ak Parti’de Malkara Belediyesi aday adaylığını ilk açıklayan isim “Gediz Coşkun” olduSonraki Haber

Ak Parti’de Malkara Belediyesi aday aday...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar