MALKARA ZİRAAT ODASI İKTİSADİ İŞLETME
MALTAY GIDA

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem ile MHP Heyeti, Ayçiçek tarlaları “ÇAYIR TIRTILI” istilasına uğrayan üreticilerin yanında!..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem ile MHP Heyeti, Ayçiçek tarlaları “ÇAYIR TIRTILI” istilasına uğrayan üreticilerin yanında!..
MHP İstanbul Milletvekili Arzu ERDEM, MYK Üyeleri Murat Turna ve Koray Önsel, Tekirdağ İl Başkanlığını ziyaret etti. Ortaca köyündeki çayır tırtılı zararlısı ile mücadele hakkında MHP Tekirdağ İl Başkanı İlker Yücel ve Yönetim Kurulu üyeleriyle bilgi alışverişinde bulundular.
Alim Kişisel Gelişim Kursu

İl Başkanlığı ziyaretinden sonra MHP İstanbul milletvekilimiz Arzu ERDEM, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa YEL, MHP MYK Üyeleri Murat TURNA, Koray ÖNSEL, MHP Tekirdağ İl Başkanı İlker YÜCEL ve Kamusen İl Başkanı Fatih SOYTÜRK ile birlikte Tekirdağ Valisi Aziz YILDIRIM’ı makamında  ziyaret ettiler.

Heyet, daha sonra Trakya'da binlerce dekar alanda ekili ayçiçeği tarlaları “ÇAYIR TIRTILI” istilasına uğrayan Süleymanpaşa Ortaca mahallesi ile Hayrabolu Çene mahallelerindeki üreticileri ziyaret ederek dertlerini dinledi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI VE MHP TEŞKİLATLARI OLARAK ÇAYIR TIRTILI”NA KARŞI MÜCADELE BAŞLATTIK

MHP Tekirdağ İl Başkanı İlker Yücel yaptığı açıklamada;

“Tarım ve Orman Bakanlığı ve MHP teşkilatları olarak Trakya bölgesinde ayçiçek tarlalarını istila eden “ÇAYIR TIRTILI”na karşı mücadele başlattık. Özellikle Trakya bölgesinde Kavaklı beldesinde tırtıl istilası zirve yapmış durumda. Durumdan haberimiz olduğu an Tarım ve Orman Bakanlığıyla irtibata geçip duruma el attık çiftçilerimizin üreticilerimizin her daim yanındayız.

OLUNCA EN ETKİLİ ÇÖZÜM HAVADAN DRONELARLA YAPILAN MÜCADELE

 “Çayır Tırtılı” Ayçiçeği tanelerini ve yapraklarını yiyerek ürüne zarar veriyor durum böyle olunca en etkili çözüm havadan dronelarla yapılan mücadele oluyor. Köylerimizde havadan müdahale konusunda ekipman eksiklerinin olduğu konusunda bizlere bilgiler ulaştı.  MHP olarak durumun ciddiyetinin farkındayız ve Ayçiçeği tarlalarında görülen “çayır tırtılı” ile mücadele bitene kadar teşkilatlarımızla birlikle kontrollerine devam edeceğiz. Trakya Bölgesi ülkemizin Avrupa kıtasında olan tarımsal açıdan oldukça verimli arazilere sahip. Ayçiçek denilince akıllara ilk olarak Trakya bölgemiz geliyor.

ÜLKE EKONOMİSİNE CİDDİ ORANDA KATKI SAĞLAMAKTADIR

Marmara ve Trakya bölgesi Ayçiçeğinin yoğun olarak yetiştirildiği bu nedenle fabrikaların kurulması açısından da tercih nedeni olmasından dolayı ülke ekonomisine ciddi oranda katkı sağlamaktadır.

44 YIL ÖNCE YİNE AYÇİÇEĞİ TARLALARI TIRTIL İSTİLASINA MARUZ KALMIŞ

Türkiye’de kış ayında yağışlar güzel geçti. Mücadelemiz sonrası tarlalarımız hasar görmeden bu yılda verimin iyi olacağını düşünüyoruz. Kavaklı beldesinde dronelarla ilaçlama dün başladı ve tüm hızıyla devam ediyor. Ek olarak droneler bölgeye gelmeye devam ediyor çevre köylerden de tırtıl konusunda ihbarlar geliyor bölgenin tümüne teşkilatlarımızla beraber yetişmeye çalışıyoruz. Değerli halkımızla beraber bir olup bu sorundan da inşallah Allah’ın izniyle kurtulacağımıza inancımız tam. Ülkemizde üretilen bitkisel yağların %50’si ayçiçeğinden elde ediliyor. Bölgedeki çiftçilerimizden aldığımız bilgilere göre bundan tam 44 yıl önce yine ayçiçeği tarlaları tırtıl istilasına maruz kalmış. Şimdi yerinde ve zamanında müdahale devam ettiği sürece diğer ekili olan arazilere ve mısırlara tırtılların geçmesini ve zarar vermelerini önleyeceğiz.

ÇİFTÇİLERİMİZİN YANINDA OLMAK HEPİMİZİN BOYNUNUN BORCU

İklim ve toprak açısından birçok ürün yetiştirmeye müsait tüm zorluklara rağmen üretimi bırakmayan Türkiye ekonomisine yağlı tohumlarla destek sağlayan çiftçilerimizin yanında olmak hepimizin boynunun borcu” dedi.

 

Sezgin TEL

 • 0
  SEVDİM
 • 3
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Malkara’da 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı GerçekleştirildiÖnceki Haber

Malkara’da 15 Temmuz Şehitlerini Anma, D...

Malkara’da 380 dönüm buğday tarlası kül olduSonraki Haber

Malkara’da 380 dönüm buğday tarlası kül...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar