DEMİRHAN MADENCİLİK

Süleymanpaşa Belediyesi müzeleri 7 gün hizmet vermeye başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Süleymanpaşa Belediyesi müzeleri 7 gün hizmet vermeye başladı
TEKİRDAĞ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından 2014-2019 yılları arasında şehrin kültür envanterine kazandırılan ancak daha sonra atıl durumda kalan 3 müze, yeniden aktif şekilde hizmet vermeye başlıyor.
YILMAZ MOBİLYA REKLAM

Tekirdağ tarihinin önemli anlarını yansıtan Eski Tekirdağ Fotoğrafları Müzesi, Vatan Şairi Nazım Hikmet’in yol arkadaşı İbrahim Balaban’ın eserlerine ev sahipliği yapan İbrahim Balaban Resim Müzesi ile Müzik Teknolojileri ve Geleneksel Türk Çalgıları Müzesi, artık haftanın 7 günü ziyaretçilerini ağırlayacak. Lozan Mübadelesi sırasında Tekirdağ’ı terk etmek zorunda kalan Rum ailelerden Mavridis’lerin günümüzdeki temsilcisi araştırmacı, koleksiyoner ve yazar Dimitrios Mavridis’in bağışladığı binlerce eski Tekirdağ fotoğrafının yanı sıra yaklaşık 150 yıllık kent tarihine ışık tutan görsellerin sergilendiği Eski Tekirdağ Fotoğrafları Müzesi, Mavridis Ailesi’nin o dönemde yaşadığı ev Süleymanpaşa Belediyesi tarafından aslına uygun şekilde restore edilerek 2017 yılında hizmete açılmıştı. Müze, Türk-Yunan dostluğunun bir işareti olarak 7 yılda binlerce yeri ve yabancı ziyaretçinin uğrak noktalarından biri olmuştu.

MÜZİK TEKNOLOJİLERİ MÜZESİ TÜRKİYE’DE İLK OLMA ÖZELLİĞİNE SAHİP

Süleymanpaşa Belediye Konservatuvarı Çalgı Yapım Bölümünde öğrenim gören öğrencilerin ürettiği enstrümanların yanı sıra geleneksel Türk çalgılarının ve dünya müziğine ait çalgıların sergilendiği Müzik Teknolojileri ve Geleneksel Türk Çalgıları Müzesi, Türkiye’de alanında bir ilk olma özelliği taşıyor. Müzede geleneksel bir enstrümanımız olan Klasik Kemençenin (İstanbul Kemençesi) yapım aşamalarının sergilendiği özel bölüm, çalgıların sergilendiği bir salon ve folklorumuzun bir parçası olan yöre kıyafetlerinden örneklerin görülebildiği bir alan bulunuyor.

İBRAHİM BALABAN RESİM MÜZESİ SANATSEVERLERİ BEKLİYOR

Vatan Şairimiz Nazım Hikmet’in hapis yıllarında tanıştığı, resim yeteneğini keşfederek destek olduğu, sonrasında da uzun yıllar yoldaşlık ettiği Ressam İbrahim Balaban, 2019 yılında 97 yaşında hayata gözlerini yummadan önce, tüm eserlerini Süleymanpaşa Belediyesi'ne bağışlayarak ressam İbrahim Balaban Müzesi'nin kurulmasını sağlamıştı. Balaban’ın pastoral tarzda, köy hayatını kendine has üslubuyla ortaya çıkardığı tabloları, Süleymanpaşa Belediyesi bünyesinde açılan müzede sergileniyor. Her 3 müze de aynı sokakta bulunan ve aslına uygun şekilde Süleymanpaşa Belediyesi tarafından restore edilen tarihi Tekirdağ evlerinde sanatseverleri ve turistleri bekliyor.

ÜNİVERSİTELİ GENÇLERDEN MÜZELERE ZİYARET

Öte yandan, Süleymanpaşa Belediyesi bünyesinde hizmet veren müzelere ilgi yeniden artış göstermeye başladı. Namık Kemal Üniversitesi 'Saray Gezi Gurubu' üyesi 20 kişilik bir öğrenci topluluğu, Müzik Teknolojileri ve Geleneksel Türk Çalgıları Müzesi'ni ziyaret etti. Ziyarette; genç sanatseverlere rehberlik eden Süleymanpaşa Belediye Konservatuvarı çalgı yapım eğitmeni Necmi Özgül, müze hakkında bilgi verdi, sergilenen eserler ve çalgı yapım bölümünde verilen eğitimlerle ilgili sunum yaptı. (DHA)

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Malkara’da Trafik Haftası Kapsamında Sürücüler BilgilendirildiÖnceki Haber

Malkara’da Trafik Haftası Kapsamında Sür...

Eski Edirne Belediye Başkanı Gürkan'a, 47 yıl hapisle yargılandığı davada beraatSonraki Haber

Eski Edirne Belediye Başkanı Gürkan'a, 4...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar