DEMİRHAN MADENCİLİK

Trakya'da leylek yuvalarına bakım

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Trakya'da leylek yuvalarına bakım
TRAKYA'daki leylek yuvaları, elektrik dağıtım şirketi ekipleri tarafından bakıma alındı. Ekipler, yuvalarda bulunan ip, tahta parçaları ve plastik atıklar temizledi.
YILMAZ MOBİLYA REKLAM

Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), leyleklerin kendi yaptığı yuvalar ile kurum tarafından yapılan yuvaların bakımını yaptı. Hayrabolu ilçesine bağlı kırsal Kadriye Mahallesi'nde sepetli araç yardımıyla direkler üzerindeki platformlara çıkarak leylek yuvalarına ulaşan ekipler, yuvalarda bulunan ip, tahta parçaları ve plastik atıklar temizledi, yavru leylekler ise sağlık kontrolleri yapılmak üzere Doğa Koruma Milli Parklar (DKMP) Bölge Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi. DKMP Tekirdağ Şube Müdürlüğü ekiplerince sağlık taramaları yapılan yavru leylekler daha sonra yuvalarına bırakıldı.

'1000'E YAKIN YUVA OLUŞTURDUK'

TREDAŞ yöneticisi Burak Baran, göçmen kuşlar için güvenli rotalar oluşturduklarını belirterek, Trakya'da binin üzerinde elektrik direğinde göçmen kuşlar için izole yuvalar inşa edildiğini söyledi. Göçmen kuşların güvenliğini önemsediklerini belirten Baran, "Bahar aylarında binlerce kilometrelik yolculuğa çıkan göçmen kuşlar için güvenli rota oluşturup, onlara ev sahipliği yapıyoruz. Özellikle üreme dönemlerinden ülkemize gelen göçmen kuşların elektrik direklerimize yuvalar yaptıklarını tespit ettik. 2019 yılından bu yana hizmet verdiğimiz Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'de bine yakın yuva oluşturduk ve bu leylekleri aslında ev sahibi yaptık. Bu yuvaları leylekler yaptığı sırada elektrik hatlarına zararlar verip, kesintilere sebep oluyordu. Hem de kendi can güvenliklerini tehlikeye atmaktaydı. Yalıtımlı yapmış olduğumuz bu yuvalar sayesinde hem leyleklerin yaşam ömrünü uzatmış hem de kesintisiz enerjiyi tüketicilerimize ulaştırdık" diye konuştu.(DHA)


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Trakya'nın "SARI GELİNİ" sıcaklık stresini şimdilik yendi, çekirge tehlikesiyle karşı karşıyaÖnceki Haber

Trakya'nın "SARI GELİNİ" sıcaklık stresi...

Tunca Nehri kuruma noktasına geldi, çeltik sulaması durduSonraki Haber

Tunca Nehri kuruma noktasına geldi, çelt...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar