Reklamı Geç
VAHAP AKAY REKLAM 20 GÜNLÜK
cfgg

Talat Kaya; TMO’nun Üreticinin Parasını 2 Ay Ödemesini Eleştiriyoruz ve Bu Karardan Geri Adım Atılmasını Talep Ediyoruz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Talat Kaya; TMO’nun Üreticinin Parasını 2 Ay Ödemesini Eleştiriyoruz ve Bu Karardan Geri Adım Atılmasını Talep Ediyoruz
Malkara Ziraat Odası Başkanı Talat Kaya; Malkara Ziraat Odası olarak bu basın açıklamamızın konusu üreticimizin TMO tarafından gerçekleştirilecek olan buğday ödemelerinde oluşan aksaklıktır.
MALKARA ZİRAAT ODASI İKTİSADİ İŞLETME

MALKARA ZİRAAT ODASI BASIN AÇIKLAMASI
(Toprak Mahsulleri Ofisinin Üreticiye Buğday Ödemesi Süresinin Uzatılması Kararı Hakkında)

“Toprak Mahsulleri Ofisi teslim aldığı buğdayın ödemesini ilk olarak 30 gün sonra yapacağını açıklamıştır. Sonrasında kademeli olarak bu gün sayısını 35-45 ve son olarak da 58 güne çıkarmıştır. Çeşitli borç ve krediler ile üretim yapmaya gayret eden üreticimiz bu durumdan dolayı mağdur edilmiştir.

Tarım Kredi ve Yağlı Tohumlar ofislerinin borç hesap kesim tarihleri 30 Eylül’dür. 30 Eylül tarihinden itibaren bu kurumlardan ürün almış olan üreticimiz borcunu cezalı faiz ile ödeyecektir. Bu uygulama kabul edilemez duruma gelmiştir. Buğdayını hasat ettiği gibi Toprak Mahsulleri Ofisine döken üreticimiz kurumun bireysel uygulamasından dolayı cezalı faiz ödemek zorunda bırakılamaz. Malkara ilçesinde TMO’ya en son buğday teslimi 4 Eylül’de gerçekleşmiştir. 4 Eylül’de buğdayını döken çiftçimiz parasını yaklaşık 4 Kasım’da alacaktır. Bu süre zarfında geçen zaman üreticimize fazladan faiz ve borç olarak geri dönecektir.

Bu toprakları işleyen üreticilerde, üreticiye destek olan bankalarda, üreticiye tohum, ilaç vb. ürünleri satan Tarım Kredi Ofisi ve Yağlı Tohumlar, üreticinin buğdayını alan Toprak Mahsulleri Ofisi de bu ülkenin insanları ve kurumlarıdır. Amaçları ve aldığı kararlar çiftçimizin yararına olmalıdır. Fakat görüyoruz ki alınan her karar üreticimize kademe kademe zarar doğurmaktadır.

Toprak Mahsulleri Ofisinin üreticinin parasını 2 ay kadar geç bir süre diliminde ödemesini eleştiriyoruz ve bu karardan geri adım atılmasını talep ediyoruz. Gerekirse tüm kurum yöneticilerinin bir araya gelip hem ürün ödemelerini hem de cezalı faiz ödeme tarihleri için çiftçimizin yararına ortak bir karar almaya davet ediyoruz.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“MALKARA TARIM MARKET” Hizmete AçıldıÖnceki Haber

“MALKARA TARIM MARKET” Hizmete Açıldı

OSES Çiğköfte Malkara’da Hizmete AçıldıSonraki Haber

OSES Çiğköfte Malkara’da Hizmete Açıldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar